• Przemienniki amatorskie FM i DV

  Przemienniki amatorskie FM i DV

  SR2C, SR2GA, SR2GN, SR2GS, SR2UVG - co, jak i dlaczego. Czytaj dalej
 • Stacja nasłuchowa SP2XDM AIS - Gdynia

  Stacja nasłuchowa SP2XDM AIS - Gdynia

  Ruch statków na Zatoce Gdańskiej i w okolicach około 50 mil morskich od Gdyni Czytaj dalej
 • Filtry, dupleksery, kombinery rezonansowe

  Filtry, dupleksery, kombinery rezonansowe

  Czy fabryczne urządzenia tego typu nadają się dla amatorów? Jak je przerobić i przestroić? Czytaj dalej
 • Warstwa fizyczna sieci Ethernet

  Warstwa fizyczna sieci Ethernet

  Jak płynie prąd w kablach sieci komputerowych, czy można to zobaczyć, zmierzyć, zrozumieć? Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2

Jesienne naprawy i modernizacje

 4 października 2019 uruchomiłem ponownie przemienniki SR2C i SR2UVG zarówno na kanale DMR jak i D-STAR. Pracę objęły zmiany w układzie zasilania (nowy zasilacz) jak i montaż listwy zarządzalnej. W miejsce uszkodzonej w grudniu 2018 roku listwy RPDU firmy APC została zainstalowana znacznie tańsza listwa karjowej produkcji (Tinycontrol 6G10v2). Drugą, taką samą listwę w najbliższym czasie zainstalujemy na Oksywiu. Listwa umożliwia restartowanie urządzeń przez chwilowe odcięcie zasilania, zarówno w trybie ręcznym (zdalnym), jak i automatycznym, po wykryciu braku odpowiedzi na ping podłączonych urządzeń. Listwa posiada 6 kanałów sterujących, co pozwala na sterowanie SR2C, SR2UVG DMR, SR2GT FMLink, i SR2GS oraz dwom urządzeniami pomocniczymi. Oznacza to też, że przywrócona została możliwość wyłączenia przemiennika w przypadku zgłoszenia np. wystąpienia zachowań naruszających zasady HAM-Spiritu czy użytkowania niezgodnie z przeznaczeniem. Zakup sprzętu niezbędnego do wykonania tych podstawowych napraw został sfinansowany ze zbiórki pieniężnej, w której udział wzięli: SP2HQY, SQ2LIA, SQ2TAM, SQ2HL, SQ2GCC, SQ2OTU, SP2IQW, SQ2NUK, SQ2JSE, SQ2NUL, SQ2IHZ, SQ2XE, SQ2CDE, SQ2DPM, SQ2KRZ, SQ2TAK, SP1N200, SP2SCS, SQ2MTG, SP1MM oraz koledzy, którzy nie podali swojego znaku - Maciej W. i Paweł W.

 W dalszym ciągu otwarta pozostaje kwestia wymiany układów zasilania rezerwowego oraz przebudowa stacji związna ze zmianami w pomiesczeniu - wymiana szaf. Jeśli ktoś dysponuje dwiema używanymi szafami 42U 600x1000 ze zdejmowanymi bokami oraz drzwiami perforowanymi (nie szklanymi) to proszę kontakt - oszczędzi to pieniędzy na modernizację stacji. Może też znajdzie się ktoś chętny, kto może zasponsorować zakup szaf lub akumulatorów AGM.

 Wszystkim darczyńcom dziękuję, tym bardziej, że jak do tej pory nie było aż tylu chętnych do podtrzymania życia przemienników.

Vy 73, Michał, SP2XDM


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni