• 1
  • 2

Strojenie duplekserów

Przebudowa splittera Diamond MX-72D

Ze względu na fakt, że przemienniki SR2SB i SR2Z będą w niedalekiej przyszłości pracować ze wspólnej anteny zasilanej fiderem 7/8'' postanowiłem zmodernizować splitter (zwrotnicę) Diamond MX-72D w taki sposób, aby umożliwić podłączenie kabli ze złączami typu N od przemienników, a antenę podłączyć bez stosowania dodatkowych adapterów bezpośrednio do splittera złączem DIN 7/16''. Oryginalnie splitter wyposażony był w popularne wśród amatorów złącza PL-259 (UC-1), co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem zarówno ze względu na jakość styku, precyzję wykonania a co zatem idzie słabe parametry odbiciowe jak również brak w handlu porządnych złącz na kable typu RG-393, LDF4-50A lub LDF5-50A. Ponadto analiza parametrów splittera wykazała dopasowanie portów wejściowych na poziomie -15dB, co nie jest zbyt dobrym wynikiem jak dla stałej instalacji w której liczy się każdy ułamek decybela strat.
 Postanowiłem zatem wymienić cewki w filtrach pasmowych, dołożyć precyzyjne trymery wieloobrotowe i zestroić filtr tak, aby uzyskać jak najmniejsze straty. W wyniku modernizacji i przestrojenia straty wtrącone przez splitter leżą w zakresie 0,04-0,1dB a dopasowanie każdego z portów jest lepsze niż -30dB. Separacja wejść została zachowana na oryginalnym poziomie i wynosi co najmniej 50dB. Nie zamieszczam wykresów, ponieważ rozdzielczość mojego analizatora w zakresie 0,01-0.1dB jest nieco dyskusyjna. Precyzyjne pomiary tłumienia wykonałem w kliku punktach charakterystyki miernikiem mocy Marconi 6960B z głowicą pomiarową 6920.
 Do celów pomiarowych splitter został wyposażony w gniazda N na każdym z portów, zamontowane po wykonaniu w korpusie filtra czterech otworów gwintowanych M3. Docelowe gniazdo antenowe 7/16'' zostało zamontowane pod kątem 45° za pomocą dwóch śrub M4. Montaż na dwie śruby zapewnia wystarczającą wytrzymałość mechaniczną. Ze względu na niezbyt równą powierzchnię korpusu filtra, płaszczyzny na których zostały zamontowane złącza zostały zeszlifowane do uzyskania gładkiej powierzchni.


 


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni