Przebudowa dupleksera. Cz.2
Prace nad przepudową dupleksera trwają. Dziś udało się zmierzyć charakterystykę pojedynczego rezonatora w nowym układzie zasilania, z szeregowym obwodem rezonansowym pętli sprzęgającej. Zawdzięczam to temu, że w końcu zdobyłem analizator sieci. Dzięki niemu mogę dużo szybciej dobierać wartości sprzężeń i w końcu dokonywać wiarygodnych pomiarów. Przyrząd nabyłem jako uszkodzony i w krótkim czasie doprowadziłem do pełnej sprawności a także zwiększyłem jego funkcjonalność wymieniając wewnętrzne oprogramowanie.
Zwiększanie pojemności przy jednoczesnym zmniejszaniu indukcyjności powoduje zwiększanie tłumienia w paśmie zaporowym (niestety, także w przepustowym) i pogarszanie współczynnika odbicia. Maksymalne tłumienie ~30dB osiąga się kosztem tłumienia 1.13dB w paśmie przepustowym i współczynnikiem WFS ~1.4. Zdecydowałem się więc zmniejszyć nieco sprzężenie, dołożyć pojemności i zmniejszyć rozmiary pętli, uzyskując ostatecznie -25dB w paśmie zaporowym, -0,43dB w paśmie przepustowym i WFS <1,2
Przygotowałem także drugi, identyczny rezonator i zmierzyłem charakterystykę dwóch obwodów połączonych. Wyniki wyglądają obiecująco.
Trzeci rezonator przerobię w najbliższym czasie...