SR2C 2m Chwaszczyno

Bramka odbiorcza APRS-IS w Chwaszczynie

 Informuję, że w godzinach wieczornych 26 listopada 2012 została uruchomiona bramka odbiorcza APRS-IS z ssid SR2C-2, pracująca w lokalizacji EMITEL RTCN Chwaszczyno. Bramka ta ma celu poprawę możliwości odbioru sygnałów geolokalizacyjnych, nadawanych przez trackery APRS w SP2. Sygnały odbierane przez bramkę i statystyki jej pracy można analizować np. za pomocą serwisu aprs.fi.

 Bramka zbudowana jest w oparciu o radiotelefon Motorola GM900 i modem dsTNC wg. SP9UOB. Dane odebrane przez modem przekazywane są na serwer za pomocą procesu aprsg uruchomionego pod kontrolą systemu CentOS na serwerze używanym dotychczas tylko do obsługi przemiennika DSTAR SR2UVG.

 Sygnały ramek APRS odbierane są za pomocą anteny Radmor 3282, zawieszonej na wysokości 161m n.p.t., z której pracuje przemiennik SR2C. Jednoczesną pracę przemiennika i bramki APRS-IS zapewnia aktywny rozdzielacz antenowy firmy Procom, zbudowany w oparciu o monolityczny wzmacniacz HELA-10B. Na uwagę zasługuje fakt, że odbiornik podłączony jest przez wąskopasmowy filtr dupleksowy, co zapewnia optymalne warunki odbioru pomimo obecności silnych sygnałów zakłócających. Zmierzona czułość radiotelefonu wynosi 0,16μV (12dB SINAD).

Wyrażamy nadzieję, że nowa bramka poprawi odbiór sygnałów APRS w naszym regionie i będzie dobrym uzupełnieniem istniejącego systemu APRS.

 Bramka została uruchomiona nakładem środków własnych i pracy kolegów SQ6NCJ, SP4ELF, SQ2RSH, SQ4AFR, SP2GPU, SQ2KL, SP2XDM.

Vy 73! de Michał, SP2XDM


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni