SR2C 2m Chwaszczyno

Planowe wyłączenie przemiennika SR2C - wymiana aparatury

05 lipca 2017 w godzinach od 8:00 do hmm.. powiedzmy 10:00 albo trochę dłużej przemiennik SR2C będzie wyłączony. Będzie wyłączony, ponieważ po wielu latach nieprzerwanej pracy zostanie całkiem zdemontowany, a zastąpi go zupełnie nowy przemiennik SR2C o innej budowie i możliwościach. Tak jak napisałem w marcu 2016, naprawa starego przemiennika mija się z celem, bo właściwie to nawet dziwne, że on jeszcze jako tako działa pomimo częściowej usterki pamięci flash, pora więc na coś nowego. Na etapie wymiany również inne przemienniki mogą być na chwilę wyłączone, bo z pewnością trzeba będzie poprzekładać trochę sprzętu w szafach. Nowy przemiennik zajmuje sporo więcej miejsca, co powoduje trochę utrudnień.

Nowy przemiennik jest zbudowany w oparciu o MTR2000 i kontroler pracujący pod kontrolą aplikacji uruchomionej w systemie Linux. Przemiennik będzie zarządzany przez Internet i będzie dostępny testowo przez Echolink jako SR2C-R. O tym, czy przemiennik pozostanie w Echolinku zdecyduje kultura pracy użytkowników - jeśli standardy etyczne nie będą przez kolegów respektowane - funkcjonalność zostanie wyłączona.

Nowy przemiennik będzie trochę inaczej podawał znamiennik, zarówno głosowy jak i telegraficzny. Tekst komunikatu, nagrany przed laty w studio Radia Trefl w Sopocie pozostanie niezmieniony, jednak dzięki lepszemu przetwornikowi powinien ładniej brzmieć. W dalszym ciągu do pracy będzie wymagał CTCSS 94,8Hz. Przemiennik pracuje w modulacji N-FM z szerokością kanału 12,5kHz i szerokością dewiacji 2,5kHz. Uprzejmie proszę nie nadawać do niego z szeroką dewiacją i pilnować, by radio było ustawione do pracy w kanale 12,5kHz.

Wszystkie prace związane z budowa nowego przemiennika wykonali (oraz ponieśli koszty) - Łukasz SQ7EHO i Michał SP2XDM.

73! de Michał, SP2XDM


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni