SR2GA 70cm Władysławowo

Przemiennik SR2GA potrzebuje nowego filtra dupleksowego

 Ze względu na niezbyt dobre parametry aktualnie użytkowanego filtra dupleksowego, który jako rozwiązanie mobilne, zbudowane w oparciu o obwody heliakalne nie zapewnia odpowiedniej selektywności, jak również wprowadza zbyt duże tłumienie w torze odbiornika poszukuję lepszego rozwiązania.

 2010.02.19 wysłałem do Zakładów Radiowych Radmor S.A. w Gdyni list z zapytaniem o możliwość pomocy w zestrojeniu filtra dupleksowego K&L który otrzymałem dzięki uprzejmości kolegów SP2IZC i SP2EBG. 

 Filtr ten udało mi się nieznacznie przebudować i częściowo przestroić, niestety, aktualnie nie mam już dostępu do wobuloskopu na wysokie pasma i nie mogę go dokładnie zestroić ani zmierzyć rzeczywistych parametrów i ocenić, czy będzie lepszy niż obecnie używany w SR2GA.

 Proszę tez wszystkich, którzy mogą mieć w swoich zasobach stare katalogi firmy K&L (z czasów przed połączeniem z korporacją CMP) proszę o kontakt. Potrzebuje dokładnych parametrów filtra o oznaczeniu:

K&L SALISBURY, MD USA

50140 S/N 1323

K&L P/N 6CU-00003

G-TECH P/N 55-0035-02

Freq. 459.8375-459.8375

 

 Załączam również zdjęcia poglądowe filtra - może ktoś miał już z nim styczność i jest w stanie określić w jakich urządzeniach (i o jakich parametrach) był stosowany.

 

 Treść listu skierowanego do Serwisu fabrycznego ZR Radmor poniżej:

 

Szanowni Państwo.

Jestem krótkofalowcem, konstruktorem przemiennika amatorskiego SR2GA, który od 6 lat służy pomorskim krótkofalowcom.

Posiadam filtr dupleksowy produkcji K&L (Salisbury, MD, USA), który pierwotnie był zestrojony na częstotliwości 459.8375 / 469.8375 MHz.

Potrzebuje przestroić zestroić go na częstotliwości 431,375 MHz (RX) / 438,975 MHz (TX) .

Konstrukcja filtru;

6 rezonatorów ćwierćfalowych zasilanych od dołu, skracanych pojemnością od góry
(z tego co udało mi się podejrzeć demontując częściowo filtr ma 3 obwody pasmowo-przepustowe w obwodzie nadajnika i 3 pułapki na częstotliwość TX w obwodzie odbiornika.
Strojenie odbywa się poprzez wkręcanie śrub M5 w głąb kanałów wydrążonych w końcach rezonatorów (jest spory zapas, w razie potrzeby zwiększenia pojemności można dać dłuższe śruby, w kanałach znajdują się tuleje izolacyjne).

Niestety, nie posiadam wobuloskopu na ten zakres. Próba przestrojenia przy użyciu miernika mocy,

oscyloskopu 500MHz i generatora(bez wobulacji)  pozwala mi mieć nadzieję, że uda się to zrobić, niemniej
nie uzyskam w ten sposób odpowiedniego kształtu i będzie mi trudno ocenić końcowe parametry.

Czy podjęliby się Państwo, a jeśli tak to na jakich warunkach próby zestrojenia tego filtra ?


Załączam poglądowe zdjęcia filtra.


z poważaniem

Michał Lewczuk, SP2XDM


 Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup fabrycznego filtra dupleksowego typu DPRE4-4UL firmy RADIAL. Niestety, jak na razie cena tego filtra (ok. 770 Euro) i brak chętnych do współfinansowania uniemożliwia takie rozwiązanie. Rozważam równiez możliwość zakupu jednego z filtrów duńskiej firmy Procom np. DPF 70/6 - 7/9  lub lepiej DPF 70/22-125.

 Chętnych podjęcia się udziału w zakupie zapraszam do składania deklaracji drogą Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 Jeżeli pojawi się szansa na zakup takiego filtra na pewno usprawni to pracę przemiennika, zwiększy efektywny zasięg i podniesie jakość prowadzonych łączności.


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni