Stanowisko koordynatora

Temat: Przemiennik SR2C i SR2G
Nadawca: "sp6lb"
Data: Mon, 7 Mar 2005 21:54:25 +0100
Adresat: "SP2CHY" , "sp2llq" , "SP2XDM" , "SQ2EEQ"

Witam Kolegów Wojciecha, Tadeusza, Michała i Stanisława
Na list (1) kolegi Tadeusza SP2LLQ z 21 lutego 2005, oraz (2) kolegi Wojciecha SP2CHY z 23 lutego 2005 w sprawie przemiennika w Gdyni, które  zawierały  szereg niejasności musiałem dodatkowo poprosić o wyjaśnienia sprawy :
właściciela przemiennika SR2C, w Gdyni- kol. Michała  SP2XDM oraz
operatora odpowiedzialnego za przemiennik SR2G w Gdańsku - kol.,. Stanisława SQ2EEQ.

Z wyjaśnień tych wynika:
1) Właścicielem przemiennika SR2C w kanale R0 w Gdyni jest Lewczuk Michał, SP2XDM i tylko on może wnioskować w sprawie tego przemiennika.

2) Właścicielem przemiennika SR2G w kanale R4 w Gdańsku jest TSK Rzęsna 1, Gdańsk, zaś operatorem odpowiedzialnym jest Stanisław Leszczyna, SQ2EEQ. i tylko TSK może wnioskować w sprawie tego przemiennika.

3)    Nie ma podstaw żądanie (list 1) zmiany znamiennika SR2C na SR2G, gdyż  TSK posiada aktualne pozwolenie na swój przemiennik, a nie mogą istnieć dwa różne przemienniki z tym samym znamiennikiem.

4)  Do rozporządzania przemiennikiem SR2C uprawniony jest tylko jego właściciel -  SP2XDM. Nie stawia on jednak żadnego wniosku o zmianę częstotliwości.

5) Z powodu jak w p.4) wniosku kolegi SP2LLQ (list 1) o zmianę częstotliwości i znaku przemiennika SR2C rozpatrywać nie mogę.

6) Nieprawdą jest (list 2), że SR2G jest własnością Michała SP2XDM (patrz p.1))

7) Jeśli Morski Klub Łączności, SP2ZIE, reprezentowany przez kolegę Tadeusza SP2LLQ, ma zamiar wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na nowy przemiennik w Gdyni (list 2), to proszę o formalne zgłoszenie zapytania, a wtedy rozpocznę procedurę koordynacyjną. W zapytaniu proszę podać przewidywaną lokalizację (LOC), proponowany znak, oraz kto będzie właścicielem przemiennika i kto będzie operatorem odpowiedzialnym oraz ewentualnie podstawowe dane techniczne.


Oczekuję wypowiedzi wszystkich adresatów tego listu, celem dalszego poprowadzenia sprawy  z korzyścią dla Waszego grona UKF-owców.

PS. Proszę nie wpisywać uwag do komentowanego tekstu, nawet innym kolorem, gdyż moja drukarka (laserowa) nie rozróżnia kolorów i list staje się nieczytelny.

Koordynator ds. przemienników analogowych
Zdzisław, SP6LB, 7.3.2005

List od SP6LB

Temat: Fw: Przemiennik w Gdyni
Nadawca: "sp6lb"
Data: Wed, 23 Feb 2005 18:32:22 +0100
Adresat: "SP2XDM"

Kolego Michale,
proszę o wyjaśnienie o co tu chodzi.

Zdzisław, SP6LB 23.2.2005
----- Original Message -----
From: Wojciech Młynarczyk (OLS)
To: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cc: sp2llq
Sent: Wednesday, February 23, 2005 10:04 AM
Subject: RE: Przemiennik w Gdyni

Witam Zdzisław
Sytuacja o której pisał Tadeusz jest o wiele bardziej skomplikowana niż się wydaje . Za nim ustosunkuję się do Twojej odpowiedzi dla LLQ  kilka słów wyjaśnienia w zakresie formalno-prawnym  szczególnie do punktu 4 .
-Przemiennik lub może bardziej urządzenie przemiennikowopodobne SR2G jest własnością kolegi Michała SP2XDM
-Zgoda lokalizacyjna pochodzi od firmy Polkomtel SA ( Plus GSM )  i jest wystawiona imiennie na mnie a nie na SP2XDM
-jest możliwość zakupu duplexera przez klub SP2ZIE i wykonania prawdziwego przemiennika
-jest też możliwość wycofania zgody lokalizacyjnej na kanał R0   ( czy nadal bedziesz tą częstotliwość rezerwował  ?? dla SP2XDM ) a zastąpienia ją zgodą lokalizacyjną na inny kanał  . Takie pismo mogę w kazdej chwili zawieść do URTiP i to powinno wystarczyć do cofnięcia licencji na  SR2C.  

Reasumując Tadeuszowi chodziło o wystąpienie o nowy znak i nową częstotliwość dla przemiennika w Gdyni pod egidą SP2ZIE .
Projekt ten ma szansę powodzenia  w odróżnieniu do projektu SR2C który ze względów formalno prawnych jest nieaktualny .
Jeśli Koszalin zarezerwował R3 to wg tabeli przemienników najbardziej pasuje R2  gdzie najbliższy jest Poznań .
Pozdrawiam
73 Wojtek SP2CHY ex SP4CHY

Poniżej odniosę sie bezpośrednio do Twojego maila do LLQ


----- Original Message -----
From: sp6lb
To: sp2llq
Sent: Tuesday, February 22, 2005 9:24 AM
Subject: Re: Przemiennik w Gdyni

Witam.
Rozumiem Wasz problem, ale sprawa nie jest prosta.
1. Zmieniliście lokalizację aby zwiększyć zasięg - dało to niekorzystny skutek.   ( absolutnie nie  : założenie było takie aby z Gdyni można było używać radii ręcznych a takiej możliwości poprzednia lokalizacja nie dawała  - ok 30 km za Gdynią  jest Celbowo)  Patrząc na sporządzony przez Was wykres rozkładu pola nie widać aby kierunek do SK7CA był na linii głównej, widocznie coś zmieniliście.  ( Rozkład pola był wykonany NPSX a jest to symulacja programowa przeznaczona dla  zasięgów użytecznych w GSM lub DCS przyznasz ,że takie bezpośrednie przenoszenie na pasmo 2m jest technicznie niepoprawne  - nic nie było zmieniane tylko SP2XDM otrzymał odemnie same obrazki bez odpowiednich opisów typu jaki kolor to ile dbm , jakie anteny RX i jkie TX i dla jakiej częstotliwości została symulacja wykonana i z jakim poziomem odcięcia  .
2.    SK7CA (LOC JO86EQ) jest od SR2C w odległości 279 km. Jest to odległość całkowicie bezpieczna w normalnych warunkach.  ( mieszkam od 2 lat na wybrzeżu JO94GO  wys npm = 9 m  ( słownie dziewięć metrów )   Przy podwyższonych, które nad morzem często występują, mogą być kłopoty.  ( i tylko jeden skandynawski przemiennik jest codziennie niezależnie od pory dnia słyszany bardzo mocno  -właśnie SK7CA   Można temu zaradzić zmieniając charakterystyki promieniowania anten i/lub zmniejszając czułość odbiornika/ moc nadajnika.    ( można tylko nie ma miejsca na inne anteny niż prętowe , a o jakiej czułości myślimy chyba 0,3 uV to nie jest oszałamiająca czułość ? )
3.    Częstotliwość 145.675 (R3) jest dla Was nieodpowiednia. Wkrótce na tej częstotliwości uruchomi się Koszalin  (149 km) a w odległości ca. 130 km jest Kaliningrad także na R3. Koszalin ma także ambicje uzyskania dużego zasięgu. Mogą mieć podobny problem z Vaxjo SK7HW . Wyjsnione przyjmujemy Koszalin zarezerwował wcześniej . Więc prosimy o rezerwację R2  (  dla info Kalininfradu już tam nie ma  przenieśli do Zielonogradzka na inną QRG )
4.     Przemiennik SR2G ma ważne pozwolenie  (na R4) ważne do 30.04.2005 i nie informowali mnie, że nie chcą pozwolenia przedłużyć. W związku z tym częstotliwość ta i znak są nadal zastrzeżone. Chyba, że dokonacie z nimi odpowiednie uzgodnienia. Na tej częstotliwości pracuje SK7JC (JO76FF) z Olofstrom.
- nas to nie interesuje  jest to przemiennik Gdański i niech pracuje jak najdłużej .
Tak więc z tego wynika, że musicie szukać rozwiązania na drodze technicznej - zmiana zasięgu RX/TX   ( o tym pisałem nie wchodzi w rachubę  ) oraz ewentualnie wprowadzić CTCSS.  ( tak przy użytkownikach którzy mają 315 i inne radmory  czy zewy  a tych jest przeważająca większość - to czy dla kilku osób jest sens budować przemiennik  ??)

Tyle informacji z mojej strony  , Zdzisław przemyśl proszę temat  i daj szansę zbudować SP2ZIE przemiennik w Gdyni na kanale R2.

Pozdrawiam
73 SP2CHY ex SP4CHY  

Pozdrawiam

Zdzisław, SP6LB 22.2.2005

----- Original Message -----

From: sp2llq
To: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sent: Monday, February 21, 2005 9:47 PM
Subject: Przemiennik w Gdyni

Witam serdecznie.
Wykonaliśmy próby eksperymentalne z przemiennikiem na pasmo 2m  (obecny znak SR2C przeniesiony z Celbowa koło Gdyni) - niestety, poza problemami sprzętowymi (jak zwykle to bywa problem z duplexerem) okazało się, że częstotliwość na której pracuje zgodnie z pozwoleniem URTiP tj. 145.600 jest chyba najgorszą z możliwych dla naszej lokalizacji. Problem wynika z lokalizacji, a raczej z wysokości, na jakiej sa anteny. Praktycznie przy niewiele podwyższonej propagacji następuje kolizja z przemiennikiem SK7CA co w zasadzie uniemożliwia poprawną pracę oraz wzajemne zakłócanie się.
Z naszych obserwacji i stanu wiedzy sądzimy, że odpowiednią częstotliwością w naszym rejonie dla przemiennika to 145,675. Stąd mam pytanie do Szanownego Kolegi czy istnieje możliwość zmiany częstotliwości oraz ew. znamiennika na SR2G. Jeżeli tak to jakie musimy spełnić warunki, do kogo wystąpić. W URTiP Gdynia leży aktualne pozwolenie lokalizacyjne od właściciela "dachu".

Za Morski Klub Łączności SP2ZIE Tadeusz SP2LLQ

Vy 73! de SP2LLQ Tadeusz

Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni